Ford koristi McDonaldsovu kožu zrna kafe u delovima automobila.

Ford koristi McDonaldsovu kožu zrna kafe u delovima automobila.

Da li znate da zrna kafe imaju kožu? Jesu, a ove kožice se skidaju pre prženja pasulja. Umesto da tu sitnicu jednostavno odbaci, Ford želi da je pretvori u delove automobila. U tom procesu, McDonalds postaje deo automobilskog lanca snabdevanja, pružajući Fordu kože od mahuna da se uklope u komponente poput kućišta farova.

Evo kako to funkcioniše: koža ili pliš se zagreva i meša sa plastikom, a zatim se formira u pelete. Ti peleti se zatim ulivaju u delove automobila. Osim što su izdržljivi, rezultujući delovi su 20% lakši, a za kalupanje im je potrebno i manje energije. Kako Ford stariji tehnički vođa održivih materijala, Debbie Mielevski, kaže svom McDonaldsovom kolegi u gornjem videu, Materijal je čak bolji od onog što trenutno koristimo ... Bez kompromisa. To je bolje.

Naravno, ovo nije prvi put da Ford eksperimentiše sa inovativnim materijalima kako bi automobili postali održiviji. Još 2007. godine počeo je da koristi penu na bazi soje u svojim sedištima i naglavcima (zanimljivo, Henri Ford se pozabavio idejom karoserije na bazi soje, 1941. godine). Ford od tada koristi reciklirane plastične boce, pšeničnu slamu, rezani novac, kućice pirinča, bambus, agava vlakna, kožice paradajza i ugrađuje ugljen u svoja vozila.

Ford nije jedina kompanija koja u svojim automobilima koristi otpadne proizvode i održive, prirodne materijale. Maslačak iz lateksa pokazuje obećanje za gume i druge delove, a Goodiear primećuje i otpadne proizvode od šećerne trske, kukuruza, šljunka i riže. Michelin baca drvene čips i koru narandže u miks. Državni univerzitet Ohio istražuje koristeći kožu paradajza i ljuske jaja na delovima automobila.
.
Dakle, sledeći put kad uživate uz šoljicu kafe, ne razmišljajte samo o tome kako čudna zvuči ideja o zrnu kože, već razmislite o tome kako bi vaš automobil mogao postati zeleniji.

Komentari

Ostavite komentar

Kategorije